BAZA WIEDZY

Dlaczego konieczne jest wykonanie izolacji pod deski tarasowe?

Głównymi czynnikami, które mają negatywny wpływ na wysokojakościowe wykonanie tarasu, są: promieniowanie UV oraz woda. To przed nimi przede wszystkim trzeba zaizolować wylewkę znajdującą się pod tarasem. Dzięki tej czynności profile nie będą niszczeń, butwieć oraz pokrywać się pleśnią czy zarastać grzybem.

Wykonanie takiej izolacji pozwala również na użytkowanie tarasu przez długie lata. Taka konstrukcja nie wymaga wtedy napraw ani renowacji. Co więcej, brak zabezpieczenia betonu może powodować także niszczenia ściany domu. Tarasy stawiane są często w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, który również może być narażony na działanie wilgoci zgromadzonej na wylewce tarasowej.

Jakie tarasy wymagają wykonania izolacji pod deski?

Materiał, z jakiego został wykonany taras jest bez znaczenia. Izolacja powinna być wykonana zarówno pod deski kompozytowe, jak i drewniane. Choć obecnie najczęściej buduje się taras z kompozytu, który już ma właściwości ochronne, ze względu na swoje domieszki z tworzyw sztucznych, taka izolacja również jest konieczna! 

Jakie materiały wykorzystuje się do izolacji betonu?

Przede wszystkim są to typowe powłoki bitumiczne oraz folia w płynie. Oba preparaty można zakupić w sklepach budowlanych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy konkretny produkt chroni zarówno przed gromadzeniem się wilgoci, jak i przed promieniowaniem UV.

Nie da się ukryć, że oba te czynniki mają negatywny wpływ na wysoką jakość zarówno kompozytu, jak i drewna. Warto natomiast unikać nakładania papy podkładowej, która może wydzielać intensywny zapach kleju podczas trwania upałów. Niestety, fakt ten nie sprzyja relaksowaniu się na tarasie w lecie.

Ile warstw powinna mieć izolacja kładziona pod deski tarasowe?

Zabezpieczenie przed wilgocią i promieniowaniem UV powinno kłaść się bardzo cienkimi warstwami po uprzednim przygotowaniu podłoża. Po położeniu pierwszej powłoki, trzeba odczekać aż wyschnie i można zabierać się za wykonanie drugiej. Na wylewce zatem powinny być dwie, dwumilimetrowe warstwy ochronne. Zapewnią one skuteczną izolację.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wylewka nie wymaga dalszych impregnacji. Na podłoże to mogą być montowane deski drewniane lub kompozytowe. W ten sposób przygotowany taras będzie świetnie się prezentować i służyć przez wiele lat. 

Jakie cechy powinny wyróżniać polecane produkty do izolacji betonu pod deski tarasowe?

Jakie właściwości powinny mieć materiały przeznaczone do izolacji podłoża, na którym zamontowane zostaną deski tarasowe? 

  • ochrona przed wilgocią i UV,
  • elastyczność,
  • właściwości przeciwgrzybicze,
  • ochrona przed szybkim starzeniem się desek,
  • paroprzepuszczalność,
  • szybkie schnięcie.

Podsumowanie

Czy konieczne jest wykonanie izolacji pod deski tarasowe? Odpowiedź brzmi: tak. Inaczej może dojść do bardzo szybkiego niszczenia się desek drewnianych lub kompozytowych. Zabezpieczenie to musi chronić przed gromadzeniem się wilgoci, szkodliwym wpływem UV oraz rozwojem pleśni i grzybów. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na wykonanie skutecznej ochrony.