BAZA WIEDZY

Jak dbać o deski kompozytowe?

Deski kompozytowe są produktem pochodzenia naturalnego, powstałym poprzez połączenie drewna i tworzyw sztucznych. Dzięki temu są materiałem nie tylko niezwykle trwałym, ale też wyróżniają się estetyką. Jak dbać o deski kompozytowe? Zachęcamy do lektury! 

 

Wpływ warunków atmosferycznych na deskę kompozytową

Ze względu na swój estetyczny wygląd oraz cenne właściwości, deski kompozytowe bardzo często stosowane są do pokrycia tarasów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że choć  konserwacja desek nie jest pracochłonna, to musi być wykonywana regularnie. Jeżeli deski nie będą odpowiednio pielęgnowane, bardzo szybko mogą powstać trudne do usunięcia przebarwienia, zniknie również piękny pierwotny kolor.

Czyszczenie desek kompozytowych

 To naturalne, że niezależnie od pory roku na powierzchni zastosowanych na tarasie desek kompozytowych zbierają się różnego rodzaju zabrudzenia. W tym przypadku najwięcej może się ich zbierać w ryflach (są to specjalnie wycięte rowki, dzięki którym użytkowanie desek kompozytowych jest bezpieczniejsze i znacznie wygodniejsze). Aby to tego nie doszło, należy regularnie zamiatać taras. Warto wybierać jednak szczotki o możliwie jak najdłuższym włosiu, które pozwolą na usunięcie zanieczyszczeń nawet z trudno dostępnych miejsc. Po zamieceniu warto dodatkowo oczyścić powierzchnię wodą ze specjalnym środkiem do czyszczenia desek kompozytowych (opcjonalnie może być to zwykły płyn do naczyń). Jeżeli pomimo starań zanieczyszczenia wnikną dość głęboko, przez co ich usunięcie będzie trudne, warto wspomóc się myjką ciśnieniową. Aby jednak nie doszło do uszkodzenia desek, ciśnienie wody nie może być większe niż 100 barów, a odległość od desek nie mniejsza niż 40 cm.

Jak zachować naturalny kolor desek kompozytowych?

 W wyniku naturalnych procesów, deski kompozytowe po około dwóch miesiącach od montażu mogą zmienić barwę. Nie jest to wada fabryczna, a naturalna właściwość. Warto jednak wiedzieć, że kolor powinien zmienić się jedynie o jeden ton. Jak zachować naturalną barwę desek na dłużej? Przede wszystkim należy zadbać o to, by deski kompozytowe równomiernie były wystawione na ekspozycję promieni słonecznych, dlatego też należy regularnie zmieniać miejsce znajdujących się na tarasie mebli, donic, dekoracji itp.

Deski kompozytowe wyglądają tak estetycznie jak drewno, choć pod względem trwałości i parametrów są znacznie lepsze. Aby jednak zachować ich odpowiedni wygląd, warto regularnie o nie dbać. Pielęgnacja kompozytu nie jest ciężka i czasochłonna, a pozwala na zachowanie estetyki posadzki wykonanej z tego materiału na bardzo długi czas.