BAZA WIEDZY
Dlaczego trzeba wykonać izolację pod taras drewniany?
Odpowiednia izolacja musi zostać wykonana, aby materiał znajdujący się pod deskami tarasowymi nie niszczył się z upływem miesięcy. Przed wyłożeniem desek trzeba koniecznie zaizolować beton. Jeśli pominie się ten krok, może to doprowadzić do butwienia desek pod wpływem wilgoci, a nawet do przenikania wilgoci do domu.
Nie da się ukryć, że choć taras znajduje się na zewnątrz, bardzo często bezpośrednio graniczy z domem, co może doprowadzić do zawilgocenia ściany domu i rozwoju grzybów lub pleśni. Bezpośrednią przyczyną niszczenia desek od spodu może być także zbyt wysoka temperatura, na którą wylewka jest narażona latem.
Jak przygotować podłoże do izolacji pod taras drewniany?
Konieczne jest odpowiednie oczyszczenie wylewki oraz odtłuszczenie nawierzchni, dzięki temu izolacja pod deski tarasowe będzie skutecznie działać. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie ewentualnych ubytków w betonie i wykonanie niewielkiego spadku po bokach wylewki. Warto też podłoże lekko zwilżyć i wykonać szpachlowanie powierzchni.
W ten sposób przygotowana wylewka jest idealna, aby nakładać na nią warstwę izolacyjną. Koniecznie trzeba pamiętać, aby preparat był kładziony dość cienkimi warstwami. Pozwoli to zapobiec wybrzuszeniom oraz zbyt długiemu schnięciu.
Jaka powinna być izolacja przed wilgocią pod taras drewniany?
Najpopularniejszymi rozwiązaniami wykorzystywanymi do zaizolowania betonu pod tarasem drewnianym są: izolacja bitumiczna oraz folia w płynie. Koniecznie trzeba pamiętać, aby nałożyć pierwszą, cienką warstwę preparatu i poczekać do całkowitego jej wyschnięcia. Dopiero później można nakładać drugą warstwę hydroizolacyjną. Obie warstwy po wyschnięciu powinny mieć mniej więcej 2 mm.
Prace te należy wykonywać podczas sprzyjającej pogody. Lepiej nie planować wykonywania izolacji pod taras drewniany w momencie opadów deszczu oraz występowania mrozów. Najlepszą porą do zabezpieczania wylewki będzie ciepły, wiosenny dzień.
Jaka izolacja pod taras drewniany chroni przed promieniowaniem UV?
Trzeba pamiętać, że ochrona wylewki betonowej pod tarasem musi być również odporna na działanie szkodliwych promieni UV. Przed zakupem odpowiedniego preparatu trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście izoluje on nie tylko przed wilgocią, ale również chroni przed promieniowaniem UV. Na pewno sprawdzi się izolacja bitumiczna lub szybkoschnąca masa uszczelniająca.
Innowacyjna i nowoczesna izolacja pod taras drewniany musi być bogata w polimery, które są odporne na działanie zmiennych czynników pogodowych i tworzą zwartą warstwę ochronną.
Jakie właściwości ma dobra izolacja pod taras drewniany?
Porządna izolacja pod taras drewniany powinna wyróżniać się kilkoma zaletami. Dzięki temu można mieć pewność, że wylewka zostanie w pełni zabezpieczona. Tymi zaletami są:
- Właściwości uszczelniające,
- Elastyczność – dzięki niej będzie dochodzić do mostkowania rys,
- Odpowiednia szybkość schnięcia,
- Dobra przyczepność,
- Brak rozpuszczalników organicznych w składzie.
Podsumowanie
Przed montażem desek, konieczne jest wykonanie izolacji wylewki betonowej znajdującej się bezpośrednio pod tymi konstrukcjami drewnianymi. Pozwoli to ochronić nie tylko same profile przed butwieniem i niszczeniem, ale także ściany domu przed wilgocią. Izolacja znajdująca się pod tarasem drewnianym powinna być zabezpieczona warstwą hydroizolacyjną, chroniącą przed promieniami UV, pleśnią i grzybami.