BAZA WIEDZY

Deska kompozytowa - najciekawsze propozycje

Każdy, kto chce wykonać taras z trwałego tworzywa, powinien zdecydować się na kompozyt. Jest to materiał, będący zwykle mieszaniną dwóch surowców: tworzywa sztucznego i drewna, w zależności od rodzaju kompozytu domieszki te mogą się różnić. Jakie są zatem najciekawsze propozycje desek kompozytowych? Na co warto się zdecydować?

 

Kompozyt - z czego się składa?

Kompozyt jest mieszaniną dwóch materiałów, tworzywa sztucznego i zwykle drewna, w różnych proporcjach. Deski kompozytowe produkowane są zazwyczaj, z takich materiałów jak: PP, czyli polipropylen, HDPE, polietylen, PVC, polichlorek winylu. Do tego typu tworzywa dodawane są różne, inne mieszanki, które są mniej lub bardziej odporne, na przykład na zmienne warunki atmosferyczne, pleśń, odkształcenia czy zabrudzenia. Co ciekawe, drewno w kompozycje zazwyczaj stanowi około 30%, jeśli surowiec ten będzie przekraczał 50% zawartości kompozytu, stanie się od on mniej trwały i straci swoje wysokojakościowe właściwości.

Najpopularniejsze deski kompozytowe:

  • Terra - są to deski powstałe z połączenia naturalnego drewna oraz polimeru. Do ich produkcji wykorzystano osnowę z włókien drewna, dzięki czemu mają naprawdę piękny wygląd. Z daleka przypominają naturalne drewno. Polimer natomiast jest materiałem, który zabezpiecza włókna drewna przed czynnikami zewnętrznymi.

Deska kompozytowa

  • DuoFuse - te deski wykonane z kompozytów drewnianych są naprawdę odporne na ścieranie, a także chlor, słoną wodę, czy degradację biologiczną. Wykonywane z nich są nie tylko tarasy przydomowe, ale także pomosty wędkarskie lub żeglarskie, które narażone są na negatywne działanie wody. 

Deska kompozytowa Duo Fuse

  • Dex - te deski kompozytowe są szczotkowane dwustronnie, mają dość wysoką zawartość drewna, ponieważ aż 45%, natomiast zawartość PVC wynosi 40%. Są odporne na gnicie oraz butwienie. Buduje się z nich zwykle tarasy oraz patia. Dostępne są w ciekawych kolorach, na przykład w antracycie, wiśni w odcieniu platynowym oraz orzechowym.

Deska kompozytowa Dex

  • Forest - ten rodzaj desek kompozytowych z pewnością ucieszy fanów wyglądu drewna, natomiast konstrukcja komór została stworzona bez wykorzystania tego surowca. Deski składają się jedynie z mieszanki polimerów, dzięki czemu są dużo bardziej odporne i trwalsze niż te z domieszką drewna. Można zamontować je praktycznie wszędzie.

Deska kompozytowa Forest

Decydując się zatem na budowę tarasu, warto postawić na deski kompozytowe, które są mieszanką zwykle dwóch surowców. Składają się one z drewna oraz tworzywa sztucznego, dzięki temu jest to materiał o wiele trwalszy niż tradycyjne drewno. Nie niszczy się, nie butwieje, a także nie trzeba go impregnować. Wykorzystując deski kompozytowe, masz pewność, że Twój taras wytrzyma przez wiele lat, a nawet dekad. Sprawdź zatem tych kilka przykładowych rodzajów desek kompozytowych i wybierz odpowiedni materiał do wybudowania własnego tarasu.