BAZA WIEDZY

Tarasy z deski kompozytowej – jak je zaaranżować?

Deski kompozytowe doskonale się prezentują, są trwałe i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Wszystko to sprawia, że ów materiał jest coraz częstszym wyborem podczas aranżacji tarasów prywatnych, ale także firmowych restauracyjnych czy hotelowych.

Na jakie kwestie dobrze zwrócić uwagę podczas aranżacja tarasu, na którym pojawią się deski kompozytowe. Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury! 

 

Taras z nawierzchnią z kompozytu

Aby deski kompozytowe dobrze się prezentowały, muszą być w prawidłowy sposób zamontowane. Tutaj bardzo ważne jest przygotowanie podłoża. W zależności od możliwości i preferencji zdecydować się możemy na wylewkę betonową, wykonanie podłoża z tłucznia czy ze specjalnych płyt z betonu. Najbardziej zalecanym rozwiązaniem jest wylewka betonowa. 

Montaż właściwy kompozytu musi być wykonany z największą precyzją i troską o szczegóły. Liczy się tutaj ułożenie desek, jak również wykończenie nawierzchni listwami i zaślepkami. 

Zadaszenie a nawierzchnia z kompozytu 

Deski kompozytowe są odporne na działanie promieni słonecznych. Pamiętajmy jednak, że w przypadku tarasów od strony południowej, promienie mogą działać niekorzystnie na nawierzchnię, na przykład spowodować lekką zmianę barwy czy nadmierne nagrzanie posadzki.  W takiej sytuacji dobrze pomyśleć o zadaszeniu tarasu, na przykłod o namiocie, pergoli, daszku. 

Aranżacja tarasu ‒ o czym jeszcze pamiętać? 

  1. Jak taras to oczywiście meble - sofa, stolik z krzesłami, leżak, fotel - tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji. I choć deski kompozytowe są odporne na zarysowania, dobrze na nóżkach krzeseł bądź sofy umieścić podkładki filcowe. 
  2. Warto wybrać meble, które będą nie tylko gustowne, ale także wygodne, a co więcej, wykonane z porządnych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów. 
  3. Dodatki, ozdoby, oświetlenie, meble - wszytskie elementy powinne współgrać z sobą.

Podsumowanie

Deski kompozytowe to jedna z częściej wybieranych nawierzchni na taras. Takie deski są trwałe, estetyczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Aby taka nawierzchnia dobrze prezentowała się, musi być zamontowana w prawidłowy sposób, wykonana na dobrze przygotowanym podłożu, wykończona listwami. Kolejne, ważne przy aranżacji  kwestie to gustowne, wykonane z wysokiej jakości materiałów meble oraz spójne dodatki.