BAZA WIEDZY

Deska tarasowa - jakie są rodzaje, ile kosztuje?

Każdy, kto dysponuje przestronnym ogrodem wokół domu, bardzo często chce go zaaranżować w odpowiedni sposób. Zwykle budowane są altany, stawiane są pergole, aranżowane są oczka wodne lub też skalniaki, natomiast jest też pewna grupa osób, która decyduje się na montaż i budowę tarasu. Jest to świetny pomysł dla wszystkich tych, którzy uwielbiają spędzać długie, letnie wieczory z rodziną lub przyjaciółmi na zewnątrz, urządzać imprezy lub też wypoczywać po południu, po pracy. Taras wykonany jest ze specjalnych desek do tego przeznaczonych. Jaki materiał jest wykorzystywany i ile kosztuje wykonanie tego typu tarasu?

 

Rodzaje desek

Można wyróżnić w zasadzie dwa główne rodzaje desek, które wykorzystywane są do wybudowania tarasów:

  • drewniane,
  • kompozytowe.

Deski tarasowe drewniane

Najczęściej wykorzystuje się do budowy tarasu drewno egzotyczne. Najpopularniejszymi surowcami są: ipe, merbau, cumaru, kempas. Każdy z tych rodzajów drewna jest trwały, a także odporny na różnorodne odkształcenia, co więcej cechuje go wysoka klasa twardości. Ten rodzaj desek tarasowych z pewnością przypadnie do gustu osobom, które uwielbiają naturę, a także ciepło i zapach naturalnego drewna. Nie da się ukryć, że drewno ma swój niepowtarzalny wygląd, a także ponadczasowy design. Bardzo często deski różnią się pomiędzy sobą, ponieważ wykonane są z różnych gatunków tego surowca. Jest to oczywiście naturalny materiał, dlatego trzeba pamiętać, że wymaga konserwacji.

Deski tarasowe kompozytowe

Kompozyt jest zazwyczaj mieszanką dwóch lub trzech materiałów, dzięki czemu uzyskuje on jeszcze większą trwałość. Deski kompozytowe świetnie nadają się do budowy tarasu i stanowią bardzo często alternatywę dla tych, wykonanych z drewna. Coraz więcej osób decyduje się na montaż tarasu z desek kompozytowych, ich niewątpliwym i zaletami są:

  • niska ścieralność,
  • odporność na uszkodzenia, a także na zmienne warunki atmosferyczne,
  • trwałość - materiał ten nie ulega odkształceniom oraz nie matowieje,
  • kompozytu nie trzeba impregnować, ponieważ jest to tworzywo sztuczne,
  • szybki i bardzo łatwy w montażu.

Każda kompozytowa deska jest barwiona na początkowym etapie produkcji, dlatego nie ma konieczności malowania ich struktury. Są to gotowe elementy, które wystarczy zamontować na wytrzymały w legarach.

 

 

Ile kosztują deski tarasowe?

Nie da się ukryć, że deski tarasowe kompozytowe są dużo tańsze niż drewniane, bardzo często ich cena oscyluje pomiędzy 150 a 250 zł za m2. Niestety, dość drogie są deski z drewna egzotycznego, ich cena zaczyna się najczęściej powyżej 100 zł a dochodzi nawet do 500 zł za m2.

Do budowy tarasów wykorzystywane są zazwyczaj dwa rodzaje desek: z naturalnego drewna, często egzotycznego oraz tworzywa sztucznego, kompozytu. Nie da się ukryć, że więcej osób decyduje się na zakup trwałych i solidnych desek kompozytowych, które nie wymagają impregnacji, a także malowania, są wytrzymałe i odporne na ścieranie.