BAZA WIEDZY

Co wyróżnia akcesoria do desek kompozytowych?

Akcesoria do desek kompozytowych pozwalają odpowiednio, a także bezpiecznie zamontować, między innymi taras wykonany z kompozytu, elewację, ogrodzenie. Wyróżnia je przede wszystkim porządne wykonanie oraz wysoka jakość. Wyprodukowane zostały z solidnych, m.in. metalowych materiałów, np. stali nierdzewnej lub aluminium.

 

Każdy z tych elementów odpowiada za inną funkcję, zapewniając tym samym bezpieczeństwo. Legary służą, np. do podtrzymywania deski, klipsy do łączenia części ze sobą, a wkręty do przymocowywania. Niezwykle istotnym elementem, służącym do wykończenia są również listwy. Dzięki temu zamontowane deski tarasowe prezentują się niezwykle atrakcyjnie.

Jakie są akcesoria do desek kompozytowych?

Aby móc trwale zamontować różnorodne konstrukcje kompozytowe, trzeba wykorzystać oprócz desek akcesoria montażowe. Należą do nich:

  • Legary – kładzie się je na wylewce betonowej lub na wspornikach,
  • Wsporniki,
  • Klipsy,
  • Wkręty,
  • Listwy wykończeniowe, np. kątowe lub proste.

Jakie akcesoria do desek kompozytowych sprawdzą się do budowy tarasu?

Do budowy tarasu o standardowej powierzchni, należy przede wszystkim zakupić wysokiej jakości deski kompozytowe oraz akcesoria montażowe. Nie da się ukryć, że głównym elementem, dzięki któremu można bezpiecznie zamontować deski są legary. Polecane są profile kompozytowe lub aluminiowe. Wylewka pod legary musi zostać natomiast świetnie wypoziomowana.

Sprawdzą się z pewnością również wspomniane już wsporniki. Alternatywnie można zdecydować się na montaż legarów właśnie na tych konkretnych elementach. Są one wykonane z tworzyw sztucznych i służą głównie podtrzymywaniu całego systemu.

Jakie są zalety akcesoriów do desek kompozytowych?

Niezaprzeczalną zaletą akcesoriów do montażu desek kompozytowych jest ich różnorodność. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, dzięki czemu można zdecydować się, m.in. na określone rodzaje tworzyw. Akcesoria te zostały również wykonane w taki sposób, że pozwalają na naprawdę szybki i stosunkowo łatwy montaż zarówno tarasu, elewacji, jak i ogrodzenia.

Jak wygląda montaż desek kompozytowych przy wykorzystaniu akcesoriów?

Montaż desek kompozytowych dzieli się na kilka etapów. Przytwierdzanie deski do legarów wygląda podobnie zarówno przy budowie tarasu, elewacji, jak i ogrodzenia. Legary układa się na wylewce lub wspornikach, następnie nawierca się w nich otwory.

Do otworów przymocowuje się klips startowy, by móc wsunąć do niego deskę. Kolejnym krokiem jest ponowne nawiercenie legara, pod kolejny klips i wsunięcie deski. W ten sposób układa się pożądaną ilość desek. Najlepiej jest wykorzystać metodę montażową na tak zwaną mijankę.

Ostatnim etapem montażowym jest oczywiście przykręcenie listwy wykończeniowej. Można zdecydować się na profil prosty lub kątowy w zależności od pożądanego efektu. 

Podsumowanie

Akcesoria do desek kompozytowych są niezwykle potrzebne po to, by móc prawidłowo i bezpiecznie zbudować taras, ogrodzenie lub elewację kompozytową. Wyróżnia je to, że zostały wykonane z niezwykle trwałych materiałów, np. stali lub tworzyw sztucznych, a ich niezaprzeczalną zaletą jest różnorodność. Montaż desek kompozytowych przy wykorzystaniu elementów jest szybki, łatwy.