BAZA WIEDZY
Czym jest jest ogrodzenie z desek kompozytowych?
Ogrodzenie kompozytowe to płot zbudowany z desek lub paneli kompozytowych. Stanowi on świetną alternatywę dla tradycyjnego ogrodzenia wykonanego z desek drewnianych. Kompozyt jest materiałem o wiele trwalszym niż drewno, gdyż powstaje z mączki drewnianej, tworzywa sztucznego, m.in. PVC oraz domieszek uszlachetniających.
Ogrodzenia kompozytowe coraz chętniej montowane są przez właścicieli zarówno domów prywatnych, jak i firm. Fakturą, a niekiedy nawet i kolorem przypominają tradycyjny płot zbity z desek.
Co charakteryzuje deski kompozytowe?
Deski kompozytowe wyróżniają się przede wszystkim wysoką trwałością. Dzięki temu, że do ich produkcji użyto tworzyw sztucznych, nie trzeba impregnować specjalnymi środkami wyrobów, które z nich powstają. Deski te najczęściej wykorzystuje się do produkcji wspomnianych już ogrodzeń, ale także tarasów, elementów małej architektury, np. altanek, pergol, czy obudów skalniaków.
Można wyróżnić kilka rodzajów desek kompozytowych. Do popularnych należą na pewno: deski Evo, Terra i DuoFuse. Nie da się ukryć, że kompozyt DuoFuse jest dodatkowo odporny na chlor oraz słoną wodę, dlatego często wykorzystuje się go do produkcji, między innymi pomostów żeglarskich.
Jakie są rodzaje ogrodzeń z desek kompozytowych?
Można wyróżnić ogrodzenie kompozytowe pełne, które wykonane jest z tradycyjnych desek kompozytowych łączonych na pióra i wpust. Elementy układane są dość ciasno względem siebie i nie tworzą prześwitów. To rozwiązanie pozwala właścicielom posesji zachować prywatność, świetnie skrywa przestrzeń wokół domu.
Innym rodzajem ogrodzenia kompozytowego jest tak zwane panelowe. Kompozyt występuje w tym wypadku pod postacią szerszych paneli, które układane są w sposób farmerski, czyli w pewnych odległościach od siebie. Jest to polecane rozwiązanie dla osób, które uwielbiają tradycyjne ogrodzenia, zbijane z desek.
Jakie zalety ma ogrodzenie wykonane z desek kompozytowych?
Można wyróżnić kilka znaczących zalet ogrodzenia wykonanego z kompozytu:
- Podwyższone parametry trwałości – dzięki domieszkom tworzyw sztucznych ogrodzenie to odporne jest na zmienne warunki atmosferyczne, a także na drobne uszkodzenia oraz zarysowania.
- Wygląd drewna – deski mają widoczne usłojenie, jednak nie mają drzazg oraz nie butwieją.
- Wysoka estetyka wykończenia.
- Mnogość rozwiązań – istnieje wiele rodzajów paneli oraz desek kompozytowych dostępnych na rynku, dzięki temu każdy jest w stanie wybrać taki model, jaki mu odpowiada.
- Kilka rodzajów kolorów.
Jak montuje się ogrodzenie kompozytowe?
Instruktaż montażu zawsze dołączony jest do zakupionego towaru, dlatego warto podążać za wskazówkami producenta. Tradycyjne deski kompozytowe montuje się najczęściej na wspomniane wcześniej pióro i wpust. Panele łączy się ze sobą zwykle specjalnymi słupkami montażowymi.
Ogrodzenie kompozytowe nie wymaga wykonania podmurówki, jednak można się na nią oczywiście zdecydować. Z pewnością rozwiązanie to podniesie walory estetyczne gotowego płotu kompozytowego.
Podsumowanie
Ogrodzenia kompozytowe są obecnie coraz częściej wykorzystywanymi rozwiązaniami do odgrodzenia własnej działki. Kompozyt to materiał powstały z połączenia mączki drzewnej oraz tworzywa sztucznego wraz z domieszkami.
Główną zaletą montażu ogrodzenia kompozytowego jest jego wytrzymałość. Kompozyt odporny jest na odkształcenia i butwienie, przez wiele lat nie traci swojego pierwotnego wyglądu. Stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego drewna.