BAZA WIEDZY

Elementy poziomowania tarasu – co wybrać?

Od tego, czy podłoga będzie odpowiednio wypoziomowana, zależy finalne wrażenie, jakie będzie wywoływać konstrukcja. Nie ma nic gorszego, niż nie równa podłoga w domu, czy na tarasie. To, czy będzie prosta i jak łatwo będzie ją wypoziomować, zależy nie tylko od zastosowanych materiałów i elementów, ale również techniki poziomowania. Dowiedz się, jakie są elementy poziomowania tarasu.

 

Dobór podłoża – wylewka

Technika poziomowania będzie częściowo zdeterminowana przez to, jakie podłoże pod taras wybierzemy. Można budować go na płycie z betonu, podsypce piaskowej lub wspornikach. Wylaną płytę betonową można wzmocnić zbrojeniem lub nie – zależnie od planowanej wagi tarasu. Płytę betonową pozostawia się do wyschnięcia na kilka tygodni, a następnie przystępuje się do budowy tarasu. Wylewka betonowa jest rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej solidnym, ale też najbardziej czasochłonnym, pochłaniającym najwięcej środków finansowych i pracy. Wybór wylewki determinuje konieczność współpracy z fachowcami.

Dobór podłoża – podsypka lub wsporniki

Wybór podsypki piaskowej wymaga zrobienia odpowiedniej podbudowy ze żwiru, utwardzonego mechanicznie umieszczonego we wcześniej przygotowanej niecce. Następnie na tak przygotowane podłoże robi się podsypkę piaskową lub cementowo-piaskową. Należy odpowiednio ją wyrównać, a potem można przystępować do układania tarasu. Tarasy na wspornikach są zdecydowanie najszybszą i najtańszą opcją. Znane są również jako tarasy wentylowane.

 

Dzięki przestrzeni pod wspornikami można z łatwością ukryć kable i odprowadzać wody opadowe. Podłoże może stanowić betonowa płyta lub wyrównany i ubity grunt, w których muszą znaleźć się słupki, potrzebne do montażu tarasu. Na podsypce można układać kostkę lub płytki, natomiast zarówno na podsypce, jak i wspornikach – legary, a następnie deski kompozytowe. Co więc rekomendujemy? Oczywiście legary!

Poziomowanie podłogi na legarach

Nierówna podłoga może powodować zbieranie się wody w określonych miejscach lub być przyczyną odkształceń i uszkodzeń materiału. Żeby podłoga tarasu była równa, musisz przejść kolejno przez cztery etapy – przygotowania podłoża, wykonania warstwy wyrównującej, poziomowania i wykończenia. Do poziomowania podłogi pod legary potrzebujesz około 2-metrowej poziomicy. Tak długie narzędzie pomoże dokonać pomiaru kilku legarów naraz i skontrolować czy są ułożone równo względem siebie. Przy ustawianiu legarów i dokonywaniu pomiarów używamy klinów i wsporników – ułatwi to pracę. Nierówności na podłodze nie mogą być większe niż 1 mm na około 2 metry łaty. Na odpowiednio wypoziomowane i przymocowane do podłoża legary, można zacząć układać płytki tarasowe. Jeśli masz trudności z równym ułożeniem legarów, skontaktuj się z fachowcem. Będzie to o wiele tańszym rozwiązaniem, niż późniejsze naprawianie tarasu.